Levý banner
Pravý banner
MENÜ
0 0 Ft
Az ingyenes szállításhoz hiányzik ingyenes szállítás!10 000 Ft
Kategóriák

Hogy válasszuk ki a megvilágítást az akvárium fölé?

Hírek és közlemények

Tamás

Azok az idők már elmúltak,mikor az akváriumot egy egyszerű izzóval világítottuk meg. Manapság a picon sokféle profi világítás közül választhatunk,közvetlen az akvárium gyártóitól. Ha Ön szereti az akvarisztikát, akkor jó helyen jár mi segítünk kiválasztani a megfelelő világítást az akváriumhoz.

Milyen intenzitású legyen a fény az akváriumnál?

Minden akváriumnak megvannak a sajátosságai, ami a színes megvilágítást illeti. Az alapszínekhez tartoznak: piros, zöld, kék és hideg fehér. Az összes 4 színt elsősorban a növények kedvelik,  amyely segíti a növekedésüket, a fotoszintézis folyamatát. 

Általánosságban elmondható, hogy a sötét zöld színű növényeknek kevesebb fényre van szükségük, mert elegendő klorofilt tartalmaznak és igy hatékonyabb a fotoszíntézisuk. A világosabb zöld, illetve a pirosas növényekben kevesebb a klorofil és így kisebb hatékonysággal történik a fotoszintézis, ebből adódóan több fényre van szükségük.

A fény teljesítményének összehasonlítása 1/1 térfogatra

·        -          0 - 0,25 W/l nagyon alacsony intenzitású 
·         0,25 - 0,5W/l alacsony-közepes
·         0,5 - 0,8W/l közepes - közepesen magas
·         0,8 - 1 W/l magas
·         1W/l magas - különösen magas

Például ha 100 l térfogatú akváriumot 0,25 W/l teljesítménnyel világítunk meg, amelyet egy kis 25 W lámpával hozunk létre, az semmiképp nem elgendő. A nővények szenvedni  fognak és a halakat sem látjuk majd tökéletesen. 

100 literes akváriumnál legalább 1W / 1l teljesítménnyel már lényegesen kedvezőbb körülményeket, megvilágítást biztosítunk, ez cca 100W izzóval megvilágított akváriumot jelent.
 

 

Az akvárium optimális megvilágításának teljesítményét (W) a következő képlet alapján számíthatjuk ki. Ez érvényes 60 cm mélységig.

  • Szükséges teljesítmény kevésbé igényes akváriumoknál = akvárium térfogat x 0,15
  • Szükséges teljesítmény igényes akváriumoknál = akvárium térfogat x 0,15
A 60 cm-nél mélyebb akváriumok esetében azonos módon számíthatjuk ki a teljesítményt, viszont a szorzót emelnünk kell, hogy továbbra is arányban maradjon a fényforrásteljesítménye 1l -re vonatkozóan. A féníforrásokat megfelelően kell elhelyezni, hogy a teljes felületetlehetőleg egyeletsen megvilágítsák.

 

 

Fényforrások típusai az akváriumba

Naygon sok féle fénycsövet találunk a kínálatban. A leggyakrabban viszont fénycsöveket alkalamzunk T8 és T5.
 
Az első látható különbség, hogy a T8 fénycső szélesebb. Az átmérőjük 26 mm, míg a T5 esetében 16 mm. A T5 fénycsövek egyik nagy előnye, hogy a 120 cm hosszúságú esetében a teljesítmény 54 W, viszont a T8 esetében ez csak 36 W.
 
Ez azt jelenti, hogy a T5 fénycsőből kevesbb darabot szükséges az akvárium fedelébe építenünk és a fényerejük 20% magasabb.

Használhatunk LED technológiával rendelkező fénysöveket. A LED fénycsövek esetében fontos tudomásul vennünk, hogy egészen más elven működnek és teljesítményük a sokszorosa lehet azonos, vagy alacsonyabb teljesítmény mellett mint a gyományos fénycsoveknél.

Összehasonlító táblázat: 
 


 

Színhőmérséklet

Ezt a paramétert Kelvinben adják meg (K). A növények részére a legmegfelelőbb színhőmérséklet a nappali fény, délutáni, amely 5500K - 6500K között mozog. EZ fehér fény és teljes szpektrumú fénycsővel állíthatjuk elő. Léteznek természetes egyéb fénycsövek is 3000K -tól 10000K-ig. Minél alacsonyabb a színhőmérséklet, annál vörösebb a fény. Ellenkező esetben minél magasabb a színhőmérséklet a fény színe annál kékebb lesz.


 

 

Megvilágítások típusai akváriumba

Legyen az függesztékes lámpa, spotlámpa, reflektor, vagy LED szalag, mindig figyeljünk arra, hogy víz közeli nedves környezetbe használjuk majd. A lámpa ideális elhelyezése 15-20 cm a víz felszíne fölött. Az ilyen lámpáknak kellő víz és idegen tárgyak behtolása elleni védelemmel kell rendelkezniük, IP 44 - 68. Az IP védelmeről bővebben itt olvashat.

 
 

LED szalagok

A LED szalag szintén jó választás lehet. Vigyázt felmelegedhetnek, füleg a magasabb IP védettségűek. Az IP68 védettségű LED szalagok nem alkalmasak akváriumok megvilágítására, mert nem folyamatos üzemre lettek kialakítva.

Ebből adódóan alacsonyabb védettségű LED szalagot építsünk be egy védett dobozba. A kiegészítő darabok segítségével amelyek elérhetőek webáruházunkban, elkészítheti a megfelelő LED szalagos megvilágítást az akváriumhoz. 
  

Ha nem szeretné egyedileg kialakítani a világítást,választhat akár egí fényvsöves lámpát, amely a fürdőszobákba ajánlott, tehát magasabb IP védettségű. Függesztékes fénycsöves lámpák, amelyeket felkaszthatunk egy szerkezetre, vagy a mennyezetre, beépíthető fénycsöves lámpák,amelyeket szintén felszrelhetünk egy szerkezetre, bármelyik jó megoldást jelnthet. Amennyiben rendelkezik az akvárium egy fedélell, abban azesetben érdekes lehet a T5 fénycső és a nagyobb teljesítményű LED fénycső. 

A kisebb, nano akváriumokat megvilágíthatjuk karral rendelkező spotokkal. A nagyobb, mélyebb akváriumok esetében alkalmasabb lehet a LED reflektor és LED panel. Ezekkel a legeltrejedtebb 100 l körüli térfogatú akváriumokat világíthatjuk meg.   

A megfelelő teljesítményű lámpa kiválasztása az akvárium építés egyik mehgatározó lépése. A túlságosan kevés fény rossz hatással van a növényekre, a túlságosan magas fény szintén problémákat okozhat az algásodással. Minden esetben meg kell találni a lehető legjobb megoldást a megvilágítást illetően. 

Autor článku:

Tamás
Tamás Ügyfélszolgálati szakértő

Tamás az ügyfélszolgálat munkatársa. Többek között világítási tippek és lehetőségek keresésével is foglalkozik, amelyeket magazinunkban és tanácsadásunkban tesz közzé.

Lépjen kapcsolatba velünk

Tamás

Tanácsot adunk Önöknek a kiválasztásban és technikai kérdésekben is.

06 1 999 6751(Hé-Pé, 8-17:30)

Kérdezzen
 
                    

Copyright © 1994 - 2024 Donoci, Kft, Minden jog fenntartva. Információ a személyes adatok feldolgozásáról. i