Ha vásárolt egy új csillárt, akkor fontos a helyes bekötése. Hogy is csináljuk?
Biztonság a legfontosabb
Minden esetben, ha a elektromos vezeték bekötéséről van szó, forduljunk szakemberhez. Abban az esetben, ha mégis egyedül szeretné bekötni a
csillárt szakember segítsége nélkül,
fontos betartani az utasításokat és biztonsági előírásokat, hogy elkerüljük az esetleges veszélyes helyzeteket, sérüléseket az áramütés következtében.
Ha a régi
csillárt újra cseréli elsőként szükséges a régit leszerelni, amihez minden esetben szigetelt csavarhúzót, szerszámot használjon. A leszerelés megkezdése előtt, minden esetben áramtalanítsa a vezetéket,
a biztosíték kikapcsolásával. Természetesen elegendő azt a részt kikapcsolni, amely a világításhoz tartozik. Amennyiben nem tudja pontosan melyik biztosíték a megfelelő, abban az esetben kapcsolja ki a főkapcsolót. Ha ez megtőrtént, a munka elvégzése előtt mindenképp győződjön meg arról egy mérőműszerrel, hogy a vezetékek valóban feszültségmentesek.
Csillár felszerelése
Abban az esetben, ha minden rendben van és meggyőződött arról, hogy nincs feszültség alatt a vezeték, kezdheti a vezetékek bekötését. A legtöbb esetben a mennyezetből három szál vezeték lóg ki, amelyből az egyik a nulla, a következő a fázis és a harmadik a védelem. Mindegyik más színnel van jelölve. A fázis barna, vagy fekete színű, a nulla vezeték kék és a védelem zöld-sárga színű. Ha mégsem biztos a vezetékek sorrendjében, jelölésében, ismét kapcsolja be a biztosítékokat és mérje le a vezetékeket. Amelyiknél a múszer, fázisceruza világít, az a fázis vezeték.
Ahogy sikerült beazonosítani és tisztázni a vezetékek típusát, elkezdheti a bekötésüket. A leggyakrabban a vezetékek csatlakoztatásáról lesz szó azonos színnel. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a fázis vezetékét az izzó érintkezőjére, amely barna, vagy fekete színű és a nulla vezetéket kék színű, a csillár áramköréhez csatlakoztassuk.
Abban az esetben, ha nagyobb méretű
csillárt szeretne felszerelni, amely több izzót tartalmaz előfordulhat, hogy a fázis vezetékből kettőt találunk. A mennyezetből két fázis vezeték lóg ki semmi gond nem lesz a bekötéssel, járjon el azonos lépésekben, ahogy azt korábban leírtuk.
Amennyiben nincs két fázis vezeték a mennyezeten két lehetőségünk van. Vagy a csillár egyik része fog világítani, vagy segítségül hív egy szakembert, aki megoldja a problémát. Mindenképpen igyekezzünk a vásárlást megelőzően felmérni a helyzetet és a megfelelő típusú csillárt kiválasztani az elketromos bekötésünkhöz. Ha már mindent sikerült bekötnünk, akkor már csak a csillárt kell rögzíteni a mennyezethez és behelyezni az izzókat. Utána ismét kapcsolja be a biztosítékokat és próbálja ki a világítás és győződjön meg arról, hogy megfelelően működik.
Ha a csillár világít gratulálunk! Még ha úgy is gondolja, hogy mindent megcsinál egyedül, ezt mégsem ajánljuk. A lámpák bekötéséhez ajánlatos minden esetben képzett villanyszerelőt hívni.